Czym jest Wild Hunt i kim są Ghost Riders?

Teen Wolf właśnie wprowadził nową mitologię i nowych przestępców, więc podsumujmy czego dowiedzieliśmy się dotychczas.

Co wiemy teraz to… niewiele. Wild Hunt to legenda z europejskiego folkloru, więc możemy na podstawie tego zebrać trochę informacji z mitologii i zobaczyć jak mogłoby to wyglądać w 6 sezonie Teen Wolf.

 ➡ Czym jest Wild Hunt?

teen wolf wild hunt book

The Wild Hunt, fraza wymyślona przez Jacoba Grimm’a, jest stworzona z grupy łowców, którzy są zazwyczaj elfami lub wróżkami/czarodziejami, lecz czasami są przedstawiani jako śmierć. Jest mnóstwo różnych wersji tej historii, aczkolwiek wydaje się, że ma ona niemieckie korzenie. W północnej Ameryce łowcy, o których mowa odnoszą się do Ghost Riders.

Często jest tam jeden łowca jako lider, jednak nie zawsze można ich zidentyfikować. Może być zarówno mężczyzną jak i kobietą. Hunt (Łów) jest również znakiem tragedii, która nastąpi niedługo np plaga, zapowiedź śmierci dla osoby, która była ich świadkiem. Jest także używany do wyjaśnienia naturalnej fenomeny jak wybryk występujący w naturze. Postacie zazwyczaj jeżdżą na koniach.

Gdy ktoś zostanie porwany przez Wild Hunt, zazwyczaj zabierani są do podziemi (Underworld) lub do świata wróżek – żaden nie jest łatwy do ucieknięcia z niego. Zagubiona dusza dołącza do Wild Hunt i staje się jednym z nich.

 ➡ Kim są Ghost Riders?

teen wolf ghost rider wild hunt gun

Kiedy pierwszy raz widzieliśmy Ghost Riders w Teen Wolf, zobaczyliśmy ich na koniach z bronią z magicznymi kulami. To zdecydowanie zgadza się z opisem członków The Wild Hunt, nawet pomysł, że nie ma ich wśród żywych. Najwidoczniej Teen Wolf to lubi. Twarze Ghost Riders wyglądają jakby były zmumifikowane.

Teraz, wszyscy Ghost Riders wyglądają identycznie, więc nie mają pozornego lidera. Jednakże, wciąż nie znamy celu Ghost Riders w tym wszystkim. Lider może wyłonić się nieco później. Musimy także poczekać by zobaczyć czy ta osoba jest bogiem czy boginią lub czy są oni tylko zagubionymi duszami.

Teen Wolf wyłania się z pomysłem, że Wild Hunt w pewien sposób ma związek z pogodą. Gdy się pojawiają nastaje burza, a wiatr przybiera najwyższe obroty. Lydia ma wizje o byciu uderzoną piorunem i nie może wyrzucić z głowy tej piosenki:

Serial na pewno odciągnie trochę od oryginalnego mitu, by wszystko pasowało do serii, jak to w zwyczaju robią.

 ➡ Co to oznacza dla Stilesa?

teen wolf jordan parrish hellhound

I dla innych także! Wiemy, że dużo ludzi było i będą zabierani, ale jak konkretnie Ghost Riders wpływają na Beacon Hills?

Wygląda na to, że rozpoczęli swoją pracę zanim sezon się rozpoczął. W trailerach widzieliśmy, że Peter również został zabrany i niektórzy z fanów myślą, że był tam na długo przed Stilesem. Kto jeszcze został wymazany z pamięci i kto może wrócić, jeśli Ghost Riders zostaną pewnego dnia pokonani?

Zanim odzyskamy wszystkich z powrotem musimy rozgryźć skąd przybyli. Według legendy jest to ,,wróżkowy świat” lub podziemia. Skoro Jeźdźcy nie wyglądają na wróżki, może miejsce będzie chociaż podobne? W trailerach położenie Stilesa wygląda na stację kolejową, które czasami przedstawiały miejsce pomiędzy życiem a śmiercią.

Pomyślcie o Harrym Potterze i jego rozmowie z Dumbledor’em na King’s Cross Station. Harry nie był tak naprawdę martwy, jednak nie był także żywy. Mógł odejść, jednak został i walczył dalej. W tym wypadku Stiles czuje się stracony, lecz nie do końca zapomniany. Może będzie to dla niego tyle ile dla reszty stada utrzymanie prawdziwej rzeczywistości, rzeczywistości w której Stiles nadal istnieje.

Jeszcze jeden aspekt wprowadzenia Wild Hunt do Teen Wolf ma do czynienia z jego wpływem na zastępcę Parrisha. Pierwszy raz usłyszeliśmy o Wild Hunt, kiedy dowiedzieliśmy się o jego prawdziwym, nadprzyrodzonym wcieleniu jakim jest Hellhound (Piekielny Ogar).

Podczas  5 sezonu Lydia znalazła w w książce ten opis legendy:

,,Woden’s Hunt znany także jako Wild Ride lub Wild Hunt. Mit o diabelskich jeźdźcach na niebie, którym towarzyszą czarne psy, widmowe bestie, których oczy świeciły ogniem… Bearer of Death (Okaziciel Śmierci) i Guardian of the Supernatural (Opiekun Nadprzyrodzonych), czarny pies jest również znany prze jego bardziej powszechną nazwę, the Hellhound.”

Parrish jest zatem nierozerwalnie powiązany z Ghost Riders, ale będziemy musieli zobaczyć czy są w stanie go kontrolować lub czy będzie on kluczem do odzyskania Stilesa i innych zagubionych dusz. Według zapowiedzi odcinków ponownie możemy spodziewać się Piekielnego Ogara.

Co myślicie o Ghost Riders w Teen Wolf?

-Wolf

Źródło: http://www.hypable.com/teen-wolf-season-6-ghost-riders-explained/

This article has 17 Comments

 1. Ja myślę, że jak nie oddadzą mi mojego męża to ich zatłukę 😉 a tak szczerze, to zastanawiam się… Bo żona szeryfa pojawiła się po zniknięciu Stiles’a. Czy to działa też w drugą stronę? Jeżeli Peter został(lub zostanie) wymazany z pamięci bohaterów, to czy Malia także zniknie? Czy ktoś z was się nad tym zastanawiał? Jeżeli tak, to piszcie co uważacie. Jeżeli nie, też piszcie 😀

  1. Według mnie to jest strasznie pomieszanie i do końca chyba tego nie przemyśleli, bo skoro zniknięcie Stiles’a spowodowało pojawienie się jego matki, to tak samo to powinno zadziałać na Scotta, który w tym przypadku nie powinien być wilkołakiem, bo to Stiles do niego przyszedł, żeby poszli do tego lasu, więc praktycznie rzecz biorąc jeśli usunęli wszystko co miało z nim związek to Scott wtedy nie poszedłby do tego lasu i nie zostałby ugryziony przez Petera. Ale wiadomo, że tego nie mogli wprowadzić, bo by to skasowało całą historię 😀 Nie mniej jednak wciąż uważam, że sprowadzenie matki Stiles’a było głupotą… Może to jeszcze jakoś wytłumaczą.

 2. Od Petera ten serial się zaczął. To Scott również nie powinien być wilkołakiem, co za tym idzie Liam i Hayden również. Ale z drugiej strony, nie zapominajmy, ze Peter miał dwa życia. W tym drugim nic takiego chyba istotnego nie zrobił.

 3. Moim zdaniem Cory będzie związany z przywracaniem ludzi do rzeczywistości. Ten moment z kartą biblioteczną trochę nam podpowiedział. Cory będzie mógł przywracać tych ludzi albo sprawiać, że inni o nich nie zapomną. Okey, Parrish może jest Piekielnym Ogarem, ale jest też znakiem rozpoznawczym Podziemi i śmierci, nawet sam powiedział coś takiego niedawno, więc wątpię w to, że znajdzie tych ludzi i ich uratuje. Prędzej będzie pod kontrolą Ghost Riders.
  Z matką Stilesa już kompletnie namieszali. To się kupy nie trzyma, bo gdyby każde zniknięcie kończyło się zmianą teraźniejszości to wszyscy by nie mieli swoich mocy, może Malia by je miała, ale byłaby kojotem, bo jak Scott miałby ją przemienić.
  Ten sezon na razie kupy się nie trzyma, ale dajmy im czas żeby wyjaśnili chociaż część tego wszystkiego. Może zaskoczą nas jak jeszcze nigdy

 4. Mnie się wydaje,że matkę Stilesa sprowadzili Jeźdźcy, bo Szeryf by nie zapomniał o swoim synu (tak jak ten chłopiec o swoich rodzicach) gdyby mu nie dali kogoś kogo by nadal kochał. Poza tym mam nieodparte wrażenie,że matka Stilesa nie będzie dobrą postacią.

 5. Mam pewną teorię. Pamiętacie jak w pierwszym odcinku tego sezonu pojawił się nowy nauczyciel?
  Na pewno pamiętacie. Chodzi mi o to, że wspomniał o kocie schrodingera. Może się mylę, ale z jego wypowiedzi wynikało, iż jeżeli nikt nie otworzy pudełka i nie zobaczy martwego kota, to on będzie jedocześnie żywy i martwy.
  Doprowadziło mnie to do dość prostych wniosków.
  Nie ma świadka śmierci – nie ma dowodu na to, że ktoś umarł.
  Jak to się wiąże z mamą Stilesa?
  No cóż, to jej syn, który teraz został wymazany z rzeczywistości jako jedyny widział jej śmierć. Co o tym myślicie?

 6. Mam pewną teorię. Pamiętacie jak w pierwszym odcinku tego sezonu pojawił się nowy nauczyciel?
  Na pewno pamiętacie. Chodzi mi o to, że wspomniał o kocie schrodingera. Może się mylę, ale z jego wypowiedzi wynikało, iż jeżeli nikt nie otworzy pudełka i nie zobaczy martwego kota, to on będzie jedocześnie żywy i martwy.
  Doprowadziło mnie to do dość prostych wniosków.
  Nie ma świadka śmierci – nie ma dowodu na to, że ktoś umarł.
  Jak to się wiąże z mamą Stilesa?
  No cóż, to jej syn, który teraz został wymazany z rzeczywistości jako jedyny widział jej śmierć. Co o tym myślicie?

  1. Brzmi naprawdę nieźle, powiedziałabym nawet – super. Nie zdziwiłabym się, gdyby tak było faktycznie. Mniej jednak martwi trochę jej zachowanie (Claudii). Znaczy – nie wiem, może mam paranoję, czy coś, ale wydaje mi się, że poszczególne ujęcia bardzo sugerują, że ta kobieta ma coś na sumieniu i nie jest to do końca ta Claudia Stylinsky – ukochana żona szeryfa i matka Stilesa. Jej reakcje, dość podejrzliwe spojrzenia, sztuczne uśmiechy(?). Zwróciliście uwagę, że ani razu nie zwróciła się do swojego męża po imieniu? W ogóle (zwłaszcza w 3 odcinku), starała się nie wypowiadać imion (jedyne, które wypowiedziała, to imię ojca szeryfa). Coś mi tu mocno śmierdzi i jeszcze nie wiem, czy to tylko ja, czy twórcy rzeczywiście próbują coś przekazać w ten sposób. Tak czy siak, twoja teoria jest naprawdę dobra 😀

   Co do Jeźdźców – bardzo zaintrygował mnie początek trzeciego odcinka. Nauczyciel (nasz zły wilkołaczek) tłumaczy im, jak metal zyskuje siłę. Tłumaczy im, że zwykły, metolowy pręt dzięki energii elektrycznej może przejmować kontrolę (scena z kulką w misce). Dla mnie to było takie małe BUM! Dziki Gon = burza z piorunami. Pojawiają się zawsze przy akompaniamencie błyskawic (wyładowań elektrycznych). Czy możliwe jest, że nauczyciel fizyki ma nad nimi władzę? Może ich kontrolować i wykorzystywać do swoich celów?
   JAKIE SĄ JEGO CELE?
   Zjadacz dusz ^^

   Nie mogę się doczekać, aż dostaniemy więcej wskazówek.

   1. Jakiś czas temu przyjaciółka wysłała mi cytat z pierwszego odcinka piątego sezonu:

    Mr Yukimura: Wiesz… Istnieje legenda o takiej właśnie burzy.

    Kira: Tato proszę, nie zmieniaj trzy godzinnego korku w edukacyjne doświadczenie.

    Noshiko: On mówi o DZIKIM POLOWANIU. O JEŹDŹCACH WIDMO. Wyobraź sobie noc taką jak ta, Kira. W sztormowych chmurach takich jak te, zjawy łowców ukazałyby się, ujeżdżając czarne konie z krwisto-czerwonymi oczyma. A wilki i OGARY stałyby po ich stronie, ujadając i warcząc.

    Kira: Na co polowali?

    Noshiko: Na DUSZE.

    Ogara już mamy, wilki w sumie też (np. Derek), burze są, łowcy są, konie są, pożeranie dusz jest, nawet warczenie i ujadanie już jest (Malia).
    Martwię się o naszych bohaterów, nie chcę żeby stała im się krzywda…
    Dlaczego muszę czekać na następny odcinek jeszcze 5 dni???

    1. Świetnie, że przytoczyłaś ten fragment, pokazuje on, jak fajnie przenika się sezon piąty z szóstym. Informacji o Dzikich Łowach było ze względu na Parrisha. W ostatnim odcinku też widzieliśmy, że piekielny ogar w jakiś sposób ma związek z Jeźdźcami, choć chyba sam nie zdaje sobie z tego sprawy. Interesujące jest to, że jego twarde komendy i bardzo stanowcza postawa sprawiły, że Jeździec się w końcu wycofał – bo nie wydaje mi się, żeby była to sprawka kulek, które w jego stronę posłał. Jestem ciekawa, jak twórcy zamierzają przedstawić powiązanie piekielnego ogara z Jeźdźcami Widmo – na razie zastanawiam się, czy Parrish będzie mógł na nich wpływać.
     Zastanawia mnie też, w jaki sposób Jeźdźcy wybierają swoje ofiary. Póki co nie wydają się mieć szczególnych motywacji, dlatego wciąż skłaniam się ku opcji, że są przez kogoś kontrolowani – a tym kimś najprawdopodobniej jest nauczyciel fizyki, pan Douglas aka nazistowski wilkołak (ciągle kwiczę ze śmiechu z powodu tej nazwy XD).
     Myślę, że od początku sezonu jego lekcje są dla nas wskazówkami. Najpierw lekcja o eksperymencie i kocie Schrödingera – czy miejsce, do którego zabierane są ofiary Dzikiego Gonu nie można uznać za takie właśnie pudełko, w którym zamknięto sławnego kota?
     Potem ciąg dalszy – jestem przekonana, że magnesy i kompasy też mają jakieś znaczenie, plus wprowadzenie do superpozycji (matko, zawsze byłam nogą z fizyki, a tu się nagle okazuje, że to są bardzo ciekawe tematy XD) – i to jak Corey jest w stanie wejść na płaszczyznę, na której działają Jeźdźcy i zacząć – nazwijmy to obrazowo – wyciągać rzeczy z pudełka i sprawić, że będą widzialne w normalnym świecie.
     No i w końcu eksperyment z kawałkiem metalu, który sam w sobie nie jest wiele wart, ale naładowany energią elektryczną zyskuje moc kontrolowania, wpływania na inne rzeczy (znów nawiązanie do magnezu) – co, jak już wspominałam, każe mi sądzić, że pan Douglas jest prowodyrem wszystkich aktualnych wydarzeń w Beacon Hills.
     Dodatkowo dusze, o których wspomina przytoczony przez ciebie fragment, też wyraźnie przydają się wilkołakowi. Skoro wierzy się, że szyszynka jest jakby źródłem duszy człowieka i są jakieś przesłanki o tym, że jest też źródłem młodości, to jej pożeranie sprawia, że pan Douglas wygląda jak to przysłowiowe ciacho – a nie stary grzyb z czasów drugiej wojny światowej.
     Jestem mega ciekawa kolejnych odcinków. Bardzo podoba mi się ta mitologia i póki co staram się nie panikować z powodu ewentualnych nieścisłości. Też bym chciała obejrzeć wszystko już teraz, łyknąć na jeden raz, bo jest naprawdę klimatycznie i zanosi się faktycznie na więcej zniknięć. Czy Jeźdźcy zabiorą wszystkich z przyjęcia? o_O

     Umieram też z ciekawości jeśli chodzi o tajemniczą stację kolejową, na której utkwiły ofiary zniknięć. Poza tym ta starsza kobietka, którą widziała Lydia i jej złowieszcze: „Kolejne przystanki zostały odwołane” . Taka krótka scena, ale ta babeczka była po prostu mega przekonywująca. Rodzi się we mnie pytanie, czy Lydia widzi martwych ludzi, którzy próbują powiedzieć jej, że na tej nadnaturalnej przestrzeni dzieje się coś złego? Że ludzie, których jeźdźcy zabrali są nadal żywi, bo zatrzymali się w połowie drogi do świata umarłych – i stąd te odwołanie kolejnych stacji? Kurcze, nie mogę się doczekać, żeby dowiedzieć się więcej! 😀

     A co ty myślisz o tych ludziach, których widuje Lydia?

 7. Z matką Stilsesa chodzi o to,że ona umarła jakoś przy jego porodzie? Coś we wcześniejszych sezonach była taka informacja. A teraz skoro Stilesa jakby nigdy nie było no to ona jest, po prostu jego matka ma nami bardziej wstrząsnąć tak mi się wydaje XD

 8. Też myślę ,że matka Stilesa jest złą postacią. Rozumiem ,że nie chciała żeby Lidia zrywała tapetę ze ścian, ale jak dla mnie chiała coś ukryć i chyba wie o Stilesie. Parrish skoro jest ,,Czarnym Psem” to powinien być pod kontrolą GHOST RIDERS. Myślę też, że nauczyciel Harrison może być z tym związany, bo chyba nie znaleźli jego ciała w 6 sezonie, a wiedział to i owo i przyjaźnił się z Loren Hale. Mam też nadzieje, że Derek wróci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.