Kraków Lacrosse Kings [wywiad, cz. 2]

Prezentujemy Wam wyczekiwaną drugą część wywiadu w Przemysławem Taborem.
Przepraszamy za opóźnienia.

Teen Wolf Polska: Bardzo charakterystycznym bohaterem w Teen Wolf Jest Bobby Finstock (Orny Adams) – trener lacrosse. Widzowie którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z grą, głównie od niego dowiadują się o panujących w niej zasadach. Na czym w praktyce polega lacrosse? Jak wygląda mecz – czy obowiązują podczas niego specjalne zasady, tradycje wśród zawodników?

Przemysław Tabor: W skrócie wygląda to tak: mamy po 10 zawodników na boisku z każdej drużyny, 1 bramkarz 3 obrońców, 3 pomocników i 3 atakujących. Mecz rozgrywany jest na boisku o wymiarach 100×50 metrów. Gumową piłką zawodnicy starają się trafić do kwadratowej bramki o wysokości 183 cm, za pomocą kijów… Zadaniem atakujących i pomocników jest szybkie przekazywanie sobie piłki w celu rozegrania akcji ofensywnej i trafienia, natomiast obrońcy i bramkarz starają się uniemożliwić dotarcie piłki do bramki, próbując uderzać zawodników w celu wytrącenia im piłki lub broniąc strzały. Mecz trwa (w Polsce) 4 kwarty po 20 minut każda. Spotkanie nie może zakończyć się remisem, dlatego jeśli w regulaminowym czasie obie drużyny mają po tyle samo trafień, rozgrywane są dogrywki dopóki, któraś z drużyn zdobędzie zwycięski punkt. Mecz zawsze rozpoczyna się od przywitania bramkarzy i zawodników, następnie dwóch graczy na środku boiska rozpoczyna „face-off”, aby wywalczyć piłkę dla swojej drużyny. „Face-off” jest wznawiany po każdym trafieniu bramki. Lacrosse w odróżnieniu np: od footballu amerykańskiego, cechuje się płynnością gry, dlatego sędziowie często pozwalają na kontynuowanie akcji po faulu, aby pójść za duchem rywalizacji, co daje też z pewnością lepsze wrażenie widzom.

TWP: Jest teraz u nas taka śmieszna zasada, by nazywać sportem narodowym ten sport, w którym aktualnie osiągamy sukcesy. Czy sukcesy osiągamy także w lacrosse? I w najbliższej przyszłości będziemy mogli nazwać lacrosse sportem, w którym czujemy się pewnie?

PT: Reprezentacja Polski uplasowała się na 20 miejscu na 38 państw, które wzięło udział w Mistrzostwach Świata w Denver w 2014. Polskie drużyny biorą udział w zagranicznych turniejach, gdzie odnoszą również sukcesy. W Europie Polska jest krajem, z którym trzeba się liczyć jeśli chodzi o lacrosse, ponieważ poziom polskiej ligi co roku wzrasta. Na rok 2016 są zapowiedziane Mistrzostwa Europy w Budapeszcie, w których Reprezentacja Polski ma plan wziąć udział, co już będzie dla Nas pewnym sukcesem, ale z pewnością powalczy o miejsce w czołowej dziesiątce „starego kontynentu”.

TWP: Jak w środowiskach lacrosse odbierane są nawiązania do gry w mediach, rozrywce? Czy zdarzają się sytuacje, że przychodzą do Was nowi zawodnicy i mówią „o lacrossie dowiedziałem się z telewizji”? A z oczywistych względów spytam również o znaczenie Teen Wolf’a w szerzeniu popularności sportu w naszym kraju 🙂

PT: Zawodnicy dobrze znają takie tytuły, jak „Crooked Arrows” czy „A Warrior’s Heart”, tak samo „Teen Wolf” to produkcje skierowane do młodszej społeczności, osobiście nie zdarzyło się chyba jeszcze, żeby ktoś znalazł się u nas na treningu poznając lacrosse z telewizji, która staje się coraz mniej popularna. Częściej próbujemy promować nasz sport poprzez internet, który stanowi jednak nieodłączny element życia większości młodych ludzi.

TWP: Co należy pamiętać mówiąc i pisząc o lacrossie, co należy wiedzieć przede wszystkim i jakich błędów unikać podczas opisywania go nowym osobom, które nie znają jeszcze tej gry?

PT: Na pewno należy unikać określeń „brutalny”, często też mylony z hokejem, lacrosse to przede wszystkim świetna zabawa, dla niektórych styl życia, a dla większości wielka pasja. Sport, jak każdy inny, ale na swój sposób bardzo wyjątkowy, kojarzony z łapaniem motyli, jednak na boisku czasami trudno nadążyć za akcją, piłka jest mała, strzały osiągające prędkość ponad 120 km/h, z pewnością warto zobaczyć na żywo i przekonać się na własne oczy.

Dziękujemy za wywiad.

 

This article has 4 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.